JaunumsMaksātnespējaPublikācija

Aktuālie grozījumi Maksātnespējas likumā: kas ir mainījies?

Septembra beigās Saeimā pieņemtie un 6. oktobrī Valsts prezidenta Andra Bērziņa apstiprinātie grozījumi Maksātnespējas likumā, kas stāsies spēkā 2015. gada 1. janvārī, iekļauj vairākas jaunas normas. Likums ir kļuvis labvēlīgāks kredītņēmējiem!

 

Starp būtiskākajām ar likuma grozījumiem ieviestajām izmaiņām ir tā sauktais „nolikto atslēgu princips”, ģimenes bankrots, maksātnespējas procesa uzsākšanas sliekšņa samazināšana, stingrāku noteiktumu ieviešana gadījumiem, kad tiek atteikta maksātnespējas procesa uzsākšana,kā arī saistību dzēšanas procedūras termiņa samazināšana.

 

„Nolikto atslēgu princips” fiziskām personām

Vislielākās debates ir raisījis tā sauktais „nolikto atslēgu princips”. Šis princips paredz, ka gadījumā, ja fiziska persona uzsāk maksātnespējas procesu un bankrota procedūras laikā tiek pārdots tā vienīgais mājoklis, līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiek dzēstas ne tikai parādnieka saistības ar banku, bet arī ar šo kredītu saistītie galvojumi. Šāda kārtība attieksies uz hipotekārajiem kredītiem, kurus bankas izsniegs pēc 2015. gada 1. janvāra. Uz tiem, kas maksātnespējas procesu būs uzsākuši līdz 2015. gada 1. janvārim, šis princips neattieksies.

 

Tiek ieviests ģimenes bankrots

Ģimenes bankrots paredz to, ka visi pirmās pakāpes radinieki (māsas, brāļi, vecāki, bērni, sieva, vīrs), uzsākot maksātnespējas procesu pēc 1. janvāra, varēs šo procesu iziet kopā. Finansiālās grūtībās nonākušām ģimenēm šī likuma norma atvieglos maksātnespējas procesa iziešanu – ģimenei būs nepieciešams tikai viens maksātnespējas administrators un arī valsts nodeva būs jāmaksā viena visiem kopā. Lai varētu uzsākt kopīgu maksātnespējas procesu, abiem no ģimenes ir jābūt pazīmēm, kas liecina, ka ir iestājušās parādsaistībās.

 

Zemāks maksātnespējas procesa uzsākšanas slieksnis

Uz šo brīdi pirmais maksātnespējas procesa uzsākšanas slieksnis fiziskām personām ir 7 140 EUR, bet, sākot ar jauno gadu, šis slieksnis būs 5 000 EUR. Otrs variants ir gadījumā, ja var pierādīt, ka parādsaistības iestāsies tuvāko gadu laikā – tad maksātnespējas procesa uzsākšanas slieksnis būs 10 000 EUR. Šis pēdējais variants gan tiek izmantots ļoti reti, jo lielākoties maksātnespējas procesi tiek uzsākti, kad fiziskai personai jau ir iestājušās parādsaistībās.

 

Izmaiņas maksātnespējas procesa atteikšanas kārtībā

Ir zināmi gadījumi, kad tiesā tiek noraidīts maksātnespējas pieteikums, pamatojot atteikumu ar pieņēmumu, ka 30% no aizņemtās naudas līdzekļiem kredītņēmējs ir izlietojis neatbilstoši mērķim. Ar 1. janvāri likumā stāsies spēkā izmaiņas, kas paredz, ka maksātnespējas pieteikumu varēs atteikt tikai tajos gadījumos, kad ar tiesas lēmumu būs pierādīts, ka šie 30% tik tiešām ir izlietoti neatbilstoši mērķim. Ja šāda tiesas lēmums nav, tad, sākot ar jauno gadu, arī tie, kas būs iztērējuši vairāk – kaut 31% vai 50%, būs visas iespējas uzsākt maksātnespējas procesu.

 

Samazināts saistību dzēšanas procedūras termiņš

Būtiskas un ļoti nozīmīgas izmaiņas, kas attieksies ne tikai uz jaunajiem maksātnespējas procesiem, bet arī uz jau uzsāktajiem, ir saistību dzēšanas procedūras termiņa samazināšana. Kā jau zināms, maksātnespējas process sastāv no divām daļām – pirmā ir tā, kas sastāv no bankrota procedūras un parasti ilgst pusgadu, otra ir saistību dzēšanas procedūra. Ar 1. janvāri šis saistību dzēšanas procedūras termiņš 99% gadījumu būs samazināts. Ja parādsaistības būs līdz 100 000 EUR pēc mantas pārdošanas, tātad pēc bankrota procedūras pabeigšanas, saistību dzēšanas procedūra ilgs vienu gadu. Ja parādsaistības būs no 100 000 līdz 300 000 EUR, saistību dzēšanas procedūra ilgs divus gadus. Savukārt, tiem, kuriem parādsaistības būs virs 300 000 EUR – trīs gadus.

 

Svarīga informācija tiem, kas jau ir uzsākuši fiziskās personas maksātnespējas procesu!

Arī tiem, kas jau ir uzsākuši maksātnespējas procesu, ir iespēja pāriet uz jauno samazināto saistību dzēšanas procedūras termiņu.

„Lai fiziskas personas samazinātu saistību dzēšanas procedūras termiņu, janvāra laikā jāiesniedz tiesā saistību dzēšanas plāna grozījumi. Būtiski nenokavēt šo termiņu, jo citas iespējas pāriet uz samazināto procesa termiņu nebūs. Aicinu to darīt savlaicīgi!” uzsver Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš.