Pirms vēlēšanām politiķi naski risina “ātro kredītu” problēmas
Partijas, kas četrus gadus kopš Saeimas vēlēšanām atteicās saskatīt jebkādas problēmas privātpersonu maksātnespējas procesā, tai skaitā nesaskatīja problēmas tā saukto “ātro kredītu” jomā, negaidīti mainījušas attieksmi. Pēkšņi ar pozīcijas deputātu atbalstu uz skatīšanu Saeimā tiek virzīt grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kurus iepriekš atbildīgā Ekonomikas ministrija nodēvēja par “nepietiekami visaptverošiem”. Lai arī ir pazīmes, kas liecina – pēkšņā jautājuma aktualizēšana var izrādīties tikai partiju priekšvēlēšanu kampaņas elements, Latvijas kredītņēmēju asociācija izsaka cerības, ka tā nav un grozījumus apstiprinās vēl esošais Saeimas sasaukums, bet jaunais tos neapturēs, tā portālam “La.lv” pauda Latvijas kredītņēmēju asociācijas (LAKRA) valdes loceklis Jānis Āboliņš.
LAKRA daudzkārt neatlaidīgi vērsusi sabiedrības un likumdevēja uzmanību uz būtiskiem trūkumiem nebanku kreditēšanas jomā, kas pasliktina gan iedzīvotāju, gan arī visas valsts finanšu rādītājus. Galvenie trūkumi – nepietiekams nozares regulējums un kontrole pār to. Rezultātā aizdevumi tiek izsniegti arī personām bez adekvātas maksātspējas, strauji palielinās to iedzīvotāju skaits, kuri nespēj pildīt savas saistības, aug kopējais iedzīvotāju parāds un neizbēgami palielinās parādu piedziņas apjoms. Galvenās problēmas saistītas ar tā saucamajiem ātrajiem kredītiem.
LAKRA valdes loceklis Jānis Āboliņš norāda, ka deputātu viedoklis par nebanku kreditēšanas jomu bijis ļoti mainīgs. Gada sākumā LAKRA aktīvi iesaistījusies, lai nepieļautu iedzīvotājiem nelabvēlīgu grozījumu pieņemšanu Maksātnespējas likumā, kurā deputāti bija iecerējuši likvidēt ģimenes bankrotu. Par spīti daudzu pozīcijas deputātu pretestībai, ģimenes bankrots tika saglabāts. Vienlaikus kredītņēmēju asociācija rosināja grozīt Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, tajā iekļaujot striktu regulējumu, kas nebanku sektora aizdevumu izsniedzējiem liktu rūpīgi pārbaudīt katra kredīta pieteicēja maksātspēju.
“Vēl martā ar rosinājumu par nepieciešamiem grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā vērsāmies Ekonomikas ministrijā. Aicinājām likumā iestrādāt grozījumus, kas aizdevējam uzliktu par pienākumu pārbaudīt potenciālā aizņēmēja kredītspēju – ienākumus, esošās saistības, to izpildes disciplīnu un spēju atdot jaunu kredītu, sākot ar 100 eiro liela aizņēmuma pieprasījumu. Līdz šim līdzīga prasība, taču sākot ar 427 eiro liela kredīta pieprasījumu, bija iekļauta tikai Patērētāju tiesību aizsardzības likuma vadlīnijās, kurām vairāk ir rekomendējošs, nevis strikti regulējošs raksturs. Tomēr no Ekonomikas ministrijas saņēmām atbildi, ka priekšlikumi nav visaptveroši un situāciju neļaus uzlabot. Pēc nesen Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) publiskotajiem datiem par klātienēs pārbaudēm pie 16 ātro kredītu izsniedzējiem un atklātajiem pārkāpumiem katrā no tiem, atkārtoti aicinājām Ekonomikas ministriju uz sarunām, lai rastu priekšlikumus nozares sakārtošanai. Ministrija tām piekritusi, taču aktualitāte zudusi, jo pēkšņi grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā tiek virzīti uz skatīšanu Saeimā,” informē Āboliņš.
Saeimas atbildīgajā komisijā opozīcijas iesniegtie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas iepriekš vērtēti kā nepietiekami visaptveroši, bet tagad guvuši atbalstu, pirmajā lasījumā tiks skatīti jau otrdien, 19. jūnijā.
“Par negaidīto pavērsienu esam gandarīti. Tāpat esam gandarīti, ka atšķirībā no situācijas ar plāniem svītrot ģimenes bankrotu no Maksātnespējas likuma, par ko nebijām informēti, uz atbildīgo Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdi arī mēs esam uzaicināti. Zināmas bažas gan rada fakts, ka Saeima nolēmusi opozīcijas iesniegtos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā skatīt tagad – pāris dienas pirms vairāk nekā 2 mēnešus garajām vasaras brīvdienām. Zinot, ka deputāti darbā atgriezīsies septembrī, bet jau oktobrī būs Saeimas vēlēšanas, pieņēmums, ka Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumu projekts tiks apstiprināts vēl šajā sasaukumā ir vājš. Un tomēr, kredītņēmēju asociācija sagaida, ka samilzušās problēmas nebanku kreditēšanas nozarē politiķi patiešām risinās nevis izmantos tikai savai priekšvēlēšanu kampaņai, kā tas bija pirms četriem gadiem, kad aizejošā Saeima gan saīsināja privātpersonu maksātnespējas procesu termiņu, taču, iekļūstot jaunajā – tagadējā Saeimā, tos tūdaļ apturēja,” akcentē Āboliņš.
Vienlaikus gan Latvijas kredītņēmēju asociācija uzsver, ka arī cilvēkiem ir jābūt atbildīgiem un, pieņemot lēmumu par jaunu aizņēmumu, ir rūpīgi jāizvērtē savas iespējas to atdot.