Maksātnespēja

Par atbildīgu kreditēšanu un parādu piedziņu

Jau vairākus gadus ātrie kredīti ir populāri Latvijā un cilvēki, arī daži politiķi, pateicoties šim biznesam, ir vairojuši savu bagātību. Bet kā šis bizness darbojas reālajā dzīvē? Atspoguļosim dažu kompāniju darbību. Interesanti, ka valsts pārvaldē vadošos amatos strādājošie pamanās strādāt vairākās darba vietās, tomēr izrādās, ka arī privātajās struktūrās ir šāda iespēja.

Izanalizējām 3 kompānijas, kas ir starp vadošajām kompānijām ātro kredītu biznesā un interesantākie fakti ir šādi – AS “4finance” (SMScredit.lv) adrese norādīta Lielirbes ielā 17A-8, Rīgā; SIA “VIVUS’ adrese Lielirbes ielā 17A-9; bet SIA “ONDO” adrese Lielirbes ielā 17A-10. Brīnišķīga likumsakarība, bet pats intersantākais, ka šajās visās trijās kompānijas ir viena un tā pati parādu piedziņas daļas vadītāja – L.Zepa. Apsveicami, ka tādās kompānijās un vienā un tajā pašā amatā var strādāt viena un tā pati persona, jo tālu jau nav jāiet, iespējams, ka visas kompānijas atrodas vienā stāvā.

Tomēr vēl interesantāks ir fakts, kā tiek izsniegti kredīti šajās kompānijās, vismaz divās – SIA “ONDO” un AS “4finance”. Vienā un tanī pašā dienā cilvēks ātrajos kredītos ir saņēmis vairāk par 800,- EUR – 400,- AS “4finance” un 400,- SIA “ONDO”. Un nav jābrīnās, ka pēc kāda laika, ja tādā veidā tiek piešķirti kredīti, darbs ir arī Zepas kundzei. Cerams, ka Patērētāju tiesību aizsardzības centram būs komentārs par šādu ātro kredītu izsniegšanu.

Bankas piedāvā galvotājiem izpirkt savas saistības. Vai tas ir izdevīgi?

Bankas pēdējā laikā arvien biežāk piedāvā aizņēmēju galvotājiem, kuri ir maksātnespējas procesā vai ir izpārdevuši ķīlas, vienoties par parādu dzēšanu. Vai tas ir labākais finansiālais variants galvotājam?

“Mūsu pieredze rāda, ka tikai katram otrajam tas patiešām ir izdevīgi. Bankas norāda, ka galvotājs ir tāds pats parādnieks kā aizņēmējs un pat, ja aizņēmējs ir uzsācis maksātnespējas procesu, tas tik un tā neatbrīvo galvotāju no viņa parādsaistībām. Tomēr no tiesiskā viedokļa tas vēl nav zināms, vai galvotājs ir vai nav parādnieks bankai, jo, līdz nav saņemts Latvijas Republikas Augstākās Tiesas lēmums par to, vai galvotāja finansiālās saistības pret banku tiks vai netiks dzēstas līdz ar aizņēmēja saistībām, varam tikai spekulēt. Tāpēc iesakām ļoti rūpīgi izvērtēt visas piedāvātās vienošanās un, pirms atsaukties bankas piedāvājumam, apzināt visus iespējamos risinājumus,” norāda Kredītņēmēju konsultācijas centra pārstāvis Aivars Rudi.

(vairāk…)

Vienošanās ar bankām par maksātnespējas procesa neuzsākšanu nereti noved pie parādsaistībām pret VID.

Arvien biežāk komercbankas saviem parādniekiem piedāvā vienošanos par parāda norakstīšanu un maksājuma grafika izveidi, lai netiktu uzsākts maksātnespējas process. Tomēr parādnieki nezina, ka, šādā veidā dzēšot parādu, VID (Valsts ieņēmumu dienests) apliek dzēsto summu ar 15% iedzīvotāju ieņēmuma nodokli, kā rezultātā šādas vienošanās ar banku nereti noved pie jaunām parādsaistībām attiecībā pret valsti.

(vairāk…)

Uzzini, kā rīkoties, kad tiesu izpildītājs negaidīti nobloķē kontu!

Vairumā gadījumu, kad tiesu izpildītāji bloķē parādnieku kontus, viņiem tas ir pēkšņs un negaidīts pavērsiens, turklāt bez iespējām izņemt sev pienākošos summu – iztikas minimumu. Uzzini, kāda ir izeja no šīs neapskaužamās situācijas! „Pēc pieredzes varu teikt, ka apmēram 30% parādnieku, kuriem ir bloķēti bankas konti, dzīvo ārpus Rīgas un nezina par citām naudas izņemšanas iespējām. Laukos dzīvojošiem cilvēkiem nav jābrauc uz bankas filiāli, lai izņemtu iztikas minimumu, kas viņiem pienākas – to var izdarīt arī Latvijas Pastā, turklāt izdevīgāk!” uzsver Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš. (vairāk…)

Uzzini, kā rīkoties, kad tiesu izpildītājs negaidīti nobloķē kontu! (25.06.2015.)

Vairumā gadījumu, kad tiesu izpildītāji bloķē parādnieku kontus, viņiem tas ir pēkšņs un negaidīts pavērsiens, turklāt bez iespējām izņemt sev pienākošos summu – iztikas minimumu. Uzzini, kāda ir izeja no šīs neapskaužamās situācijas!

„Pēc pieredzes varu teikt, ka apmēram 30% parādnieku, kuriem ir bloķēti bankas konti, dzīvo ārpus Rīgas un nezina par citām naudas izņemšanas iespējām. Laukos dzīvojošiem cilvēkiem nav jābrauc uz bankas filiāli, lai izņemtu iztikas minimumu, kas viņiem pienākas – to var izdarīt arī Latvijas Pastā, turklāt izdevīgāk!” uzsver Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs. (vairāk…)

Kredītņēmēju asociācija: Jaunās VID ieceres dēļ sagaidāms kredītu nemaksāšanas bums (02.06.2015.)

Iecere iegūt informāciju par privātpersonu kredīta un līzinga maksājumiem varētu izraisīt jaunu to nemaksāšanas bumu, intervijā Latvijas Radio raidījumam „Pēcpusdiena” sacīja Latvijas Kredītņēmēju asociācijas vadītājs Jānis Āboliņš.

Iecere paredz, ka pret fiziskām personām, kas nespēs pamatot ienākumu likumību, par ko tiek veikti kredīta un līzinga maksājumi, varēs sākt administratīvu vai kriminālprocesu. Āboliņš to dēvē par ačgārnu cīņu ar nodokļu nemaksātājiem, jo informācija tiktu prasīta no līzinga un kredītu devējiem.

(vairāk…)

TVNET intervija ar sievieti, kas izgājusi cauri ļoti smagiem pārbaudījumiem (26.02.2015.)

Dana (vārds mainīts) ir jauna sieviete, kas izgāja cauri ļoti smagam pārbaudījumam – viņa nonāca pamatīgās finanšu grūtībās un nespēja atmaksāt kredītu. Trīs bērnu māmiņai klājās ļoti smagi, bet viņa nolēma nepadoties. Tagad, kad personīgās maksātnespējas process ir gandrīz galā, sievietei joprojām ir skumji, ka daļa Latvijā dzīvojošo un strādājošo cilvēki nevar atļauties iegādāties savu mitekli. Dana intervijā portālam TVNET neraud un nežēlojas par savu situāciju, bet notikušo sauc par smagu pieredzi.

(vairāk…)

Ierosināta pirmā ģimenes bankrota lieta! (18.03.2015.)

Maksātnespējas administrācijas mājaslapā veiktais ieraksts (18.03.2015.) liecina, ka pirmo reizi Latvijas vēsturē ir ierosināta ģimenes bankrota lieta. Tas apstiprina, ka praksē šī norma, par kuras pieņemšanu jau ilgu laiku pastāvēja Latvijas kredītņēmēju asociācija, sāk darboties un ģimenes arvien vairāk izvēlēsies šo iespēju.

Lielais ieguldījums likumu izstrādē ir nesis rezultātu!

Uzzini, kuri deputāti bija PRET fizisko personu saistību dzēšanas procedūras termiņa samazināšanu!

Piedāvājam ieskatīties 19. februāra Saeimas deputātu balsošanas rezultātos! Tabulā uzskatāmi redzams, kuri deputāti bija PRET fizisko personu saistību dzēšanas procedūras termiņa samazināšanu. Latvijas kredītņēmēju asociācija saka lielu paldies katram deputātam, kas atbalstīja šo normu!

Aktuālie Maksātnespējas likuma grozījumi, kas stāsies spēkā šī gada 1. martā (24.02.2015.)

Šī gada 19. februārī Saeima otrajā galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā, tādējādi mainot to, ko 2014. gada 6. oktobrī jau bija apstiprinājis Valsts prezidents Andris Bērziņš. Pēdējā brīdī likumā iekļautas jaunas normas, kuras stāsies spēkā šī gada 1. martā.

Starp būtiskākajām ar likuma grozījumiem ieviestajām izmaiņām ir „nolikto atslēgu” princips un saistību dzēšanas procedūras termiņi.

(vairāk…)